cz sk en

Zelená elektřina je stále oblíbenější. Cenu ale dolů nesrazí

18.2.2021 | Češi se odklánějí od jádra a stále více fandí obnovitelným zdrojům, hlavně vodním elektrárnám. Mají ale o zelené energetice mylnou představu.

Vyplývá to alespoň z výzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura Focus pro Hnutí Duha. Výsledky Focusu týkající se postoji k jaderné energetice jsou překvapivé, protože by znamenaly zlomovou změnu v postoji české veřejnosti k jádru.

Podle Focusu se Češi, kteří patřili v Evropě tradičně k největším fandům jaderných elektráren, od této technologie odvracejí a mnohem více spoléhají na obnovitelné zdroje. Jádro pro výrobu energie podle výzkumu Focusu preferuje jen 39 procent lidí. A 34 procent lidí je spíše či rozhodně proti tomu, aby se na něm stavěla energetická budoucnost Česka, píší seznamzprávy. 

 

 

Měla by ČR více investovat do obnovitelných zdrojů energie?
Preferuji
Nepreferuji
 
Malé vodní
78 %
 
5 %
 
Sluneční
75 %
 
8 %
 
Velké vodní
75 %
 
8 %
 
Větrné
74 %
 
8 %
 
Bioplynové
52 %
 
16 %
 
Jaderné
39 %
 
35 %
 
Plynové
33 %
 
31 %
 
Aktuálně
Více než dvě třetiny Čechů odmítají rušení státních svátků kvůli úspoře, ukázal průzkum

10.4.2023 | Vláda České republiky hledá strategie, jak čelit vysokým deficitům posledních státních rozpočtů. Zvažuje několik úsporných opatření, včetně rušení pracovního volna v den některých státních svátků, aby se rozpočet vrátil do černých čísel.

celý článek

Czech households in times of inflation

5.3.2023 | Price increase, high energy prices and high inflation rates have had and continue to have an impact on the consumer behaviour of Czech households. The current economic situation will negatively affect the consumer sentiment of many households in the coming months. This results from a representative sociological survey conducted by FOCUS, Marketing & Social Research at the end of 2022 on a sample of 1,129 respondents.

celý článek

Mediální gramotnost žáků základních a středních škol a jejich postoje k médiím

23.2.2023 | Důvěra středoškoláků v média celkově klesá, jsou přesvědčeni o manipulativnosti sociálních sítí a více vnímají ohrožení demokracie nepravdivými zprávami. Vyplývá to z dotazníkové šetření, realizovaného agenturou FOCUS pro organizaci Člověk v tísni. Šetření mapovalo v roce 2022 znalosti a dovednosti žáků týkající se médií, používání počítačů a chytrých telefonů, návyky v chování na internetu a postoje žáků a studentů k médiím. Výzkumu se zúčastnilo 1600 respondentů.

celý článek

Hospodaření českých domácností v době inflace

21.2.2023 | Zdražování, vysoké ceny energií a vysoká míra inflace se promítly a dále promítají do spotřebitelského chování českých domácností. Současná ekonomická situace negativně ovlivní spotřebitelské nálady řady domácností i v horizontu nadcházejících měsíců. Vyplývá to z reprezentativního sociologického výzkumu, který FOCUS, Marketing & Social Research realizoval na konci roku 2022 na vzorku 1129 respondentů.

celý článek

© FOCUS Marketing & Social Research, 2015
vytvořilo Anything Studio