cz sk en

Volby v USA optikou populace ČR

24.9.2016 | Výzkumná agentura Focus provedla ve dnech 22. – 31. srpna 2016 reprezentativní výzkum veřejného mínění dospělé populace ČR. Jedním z témat tohoto výzkumu byl postoj české populace k tématu nadcházejících voleb prezidenta USA včetně znalosti a důvodů preference jednotlivých kandidátů.

 

 

Americká předvolební kampaň mezi obyvateli ČR jako téma není příliš atraktivní, takřka tři pětiny dotázaných deklarují, že dění této kolem této kampaně nesledují (59 %). Pouhá 3 % uvádějí, že ji sledují pozorně, zbývající necelé dvě pětiny respondentů ji registrují, ale nevěnují jí větší pozornost (38 %).

Mezi respondenty převládají ti, kteří navržené kandidáty na post prezidenta USA neznají (54  %).

I kdyby dotázaní měli možnost se v nadcházejících volbách prezidenta USA účastnit, takřka polovina by toho nevyužila (49 %).

Nejpreferovanější kandidátkou prezidentských voleb v USA je u obyvatel Česka Hillary Clintonová, kterou upřednostňuje 38 % dotázaných. Na druhém místě je s výrazným odstupem Donald Trump (11 %). Další kandidáti, Jill Steinová a Gary Johnson, jsou pro respondenty v podstatě neznámí a jejich preference se pohybují v řádu jednotek procent (Johnson 2 %, Steinová 1 %).

Vliv na preference kandidátů nemá ani akcentace vybraných témat jako je bezpečnost ve světě / v Evropě či ekonomický vývoj ve světě / v Evropě.

V případě Hillary Clintonové jsou hlavními motivacemi pro její volbu její přesvědčivost, důvěryhodnost a schopnost vzbudit sympatie (23 %). Nemalou roli na její preference má rovněž fakt, že jde o ženu (20 %). Její příznivci ji také považují za jednoduše nejlepšího kandidáta (15 %) a oceňují i její schopnosti a zkušenosti (12 %).

Hlavními motivacemi pro volbu Donalda Trumpa je u jeho tuzemských příznivců souhlas s jeho názory (13 %) a to, že jej považují za nejlepšího kandidáta (11 %). Nemalou roli v jejich rozhodování sehrává i fakt, že jde o muže (10 %) a jeho přesvědčivost, důvěryhodnost a schopnost vzbudit sympatie (10 %). Jeho příznivci si na něm cení také razance, energičnosti a nekompromisnosti (9 %).

Podrobnější informace a výsledky výzkumu naleznete zde:

 

Aktuálně
Více než dvě třetiny Čechů odmítají rušení státních svátků kvůli úspoře, ukázal průzkum

10.4.2023 | Vláda České republiky hledá strategie, jak čelit vysokým deficitům posledních státních rozpočtů. Zvažuje několik úsporných opatření, včetně rušení pracovního volna v den některých státních svátků, aby se rozpočet vrátil do černých čísel.

celý článek

Czech households in times of inflation

5.3.2023 | Price increase, high energy prices and high inflation rates have had and continue to have an impact on the consumer behaviour of Czech households. The current economic situation will negatively affect the consumer sentiment of many households in the coming months. This results from a representative sociological survey conducted by FOCUS, Marketing & Social Research at the end of 2022 on a sample of 1,129 respondents.

celý článek

Mediální gramotnost žáků základních a středních škol a jejich postoje k médiím

23.2.2023 | Důvěra středoškoláků v média celkově klesá, jsou přesvědčeni o manipulativnosti sociálních sítí a více vnímají ohrožení demokracie nepravdivými zprávami. Vyplývá to z dotazníkové šetření, realizovaného agenturou FOCUS pro organizaci Člověk v tísni. Šetření mapovalo v roce 2022 znalosti a dovednosti žáků týkající se médií, používání počítačů a chytrých telefonů, návyky v chování na internetu a postoje žáků a studentů k médiím. Výzkumu se zúčastnilo 1600 respondentů.

celý článek

Hospodaření českých domácností v době inflace

21.2.2023 | Zdražování, vysoké ceny energií a vysoká míra inflace se promítly a dále promítají do spotřebitelského chování českých domácností. Současná ekonomická situace negativně ovlivní spotřebitelské nálady řady domácností i v horizontu nadcházejících měsíců. Vyplývá to z reprezentativního sociologického výzkumu, který FOCUS, Marketing & Social Research realizoval na konci roku 2022 na vzorku 1129 respondentů.

celý článek

© FOCUS Marketing & Social Research, 2015
vytvořilo Anything Studio