30.8.2017 | Šťastní lidé s více přáteli jsou tolerantnější k přijímání migrantů. Negativně naladění obyvatelé s minimem sociálních kontaktů naopak patří k největším odpůrcům přistěhovalectví. Potvrzují to nejnovější data Gallupova ústavu, který se vývojem názorů na přistěhovalectví zabývá dlouhodobě. Agentura FOCUS stejně jako v předchozích letech realizovala sběr dat v ČR a SR v rámci projektu World Poll.
Čím více se člověk setkává se svými přáteli a známými, tím více souhlasí s přijímáním migrantů. Společensky aktivní lidé mají podle Gallupova indexu mnohem příznivější pohled na přistěhovalectví než ti, kteří se interakci s ostatními vyhýbají. Porovnání vychází z klasického Gallupova indexu, který celosvětově zkoumá, jak moc lidé souhlasí s migrací.
Z výzkumu už vyplynulo, že Češi patří mezi nejméně tolerantní národy na světě, když zabírají na žebříčku náklonosti k migraci 131. pozici z celkem 138 míst. Nyní výzkumníci porovnali s výsledky další faktory – spokojenost v životě a množství sociálních interakcí. A zjistili, že lidé, kteří se cítí šťastní, a ti, kteří se pravidelně druží s ostatními, mnohem více podporují integraci cizinců.
Podle evropských dat se ti, kteří v jednom týdnu komunikují maximálně s jedním přítelem, pohybují u bodové hranice 3,66. Další oslovení, kteří během sedmi dnů stihnou mluvit se známými více než desetkrát, mají Gallupův index průměrně na hodnotě 6,77. To znamená, že jsou téměř dvakrát tolik naklonění přijímání přistěhovalců než samotáři.
Více informací naleznete zde:
nebo zde:
4.4.2025 | Agentura FOCUS provedla ve dnech 26 – 31. 3. 2025 výzkum veřejného mínění na dospělé populaci České republiky. Reprezentativní výběrový vzorek tvořilo 1028 respondentů ve věku 18 a více let, kteří byli vybráni metodou kvótního výběru na základě pohlaví, věku, vzdělání, kraje bydliště a velikosti obce. Jedním ze zkoumaných témat byly postoje k zákazu pálení trávy, listí, větví a jiného biologického odpadu.
14.3.2024 | Zdražování, vysoké ceny energií a vysoká míra inflace se promítly a dále promítají do spotřebitelského chování českých domácností. Meziročně se zhoršila aktuální situace domácností a výhled do budoucna stále není příznivý, je ovšem optimističtější než před rokem. Dílčí poklesy v plánovaném šetření či změně nákupního chování lze připisovat již realizovaným změnám v předchozím roce.
18.12.2023 | Mají-li Češi a Češky srovnat své letošní Vánoce s loňskými, pak necelá polovina uvádí, že budou skromnější než loni (48 %), stejný podíl dotázaných uvádí, že jejich Vánoce budou stejně bohaté jako loni (48 %), jen 4 % domácností deklaruje, že jejich letošní Vánoce budou bohatší než loni. Stejně bohaté Vánoce jako loni častěji než celek deklarují lidé s vyšším profesním statusem, vysokoškoláci a lidé z domácností s vyššími příjmy. Naopak skromnější Vánoce než loni častěji uvádí lidé s nižším vzděláním, z domácností s nižšími příjmy a starobní důchodci.
10.4.2023 | Vláda České republiky hledá strategie, jak čelit vysokým deficitům posledních státních rozpočtů. Zvažuje několik úsporných opatření, včetně rušení pracovního volna v den některých státních svátků, aby se rozpočet vrátil do černých čísel.