cz sk en

CZECH-RUSSIAN RELATIONS

20.6.2016 | Czech general public perceives Putin’s Russia rather as an untrustworthy partner. The opinions on Czech-Russian relations are mostly positive, yet the sanctions imposed on Russia by the EU have support from the public. A mission of Czech troops that would assist the NATO alliance in Poland and the Baltics in case these were attacked would be supported by a higher share of people than the share in opposition to this move.

From 14th May to 25th May 2016, Focus Agency carried out an omnibus survey of public opinion on the adult population of the Czech Republic. The representative sample was formed by 1000 respondents aged 18 or more who were selected through quota selection based on their gender, age, attained education, domicile size and region. The aim of this survey was to map the Czech-Russian relations and the attitude of the Czech general public towards Russia. This survey was inspired by a more thorough survey of German-Russian relations published by the Bertelsmann Foundation and Polish Institute of Public Affairs (Instytut Spraw Publicznych).

INTERNATIONAL TRUSTWORTHINESS OF RUSSIA

In the Czech population, there is rather a prevalent mistrust towards Russia led by President Putin. For 45 % of the respondents, Russia is not a trustworthy partner; on the other hand, 33 % consider Russia to be an internationally trusted partner. 23 % did not choose either of these options. Mistrust is more often expressed by younger respondents and by potential voters for TOP 09 (Conservatives) and ODS (Civic Democrats).

THE STATE OF CZECH-RUSSIAN RELATIONS

The prevalent opinion of the Czech public on Czech-Russian relations is positive. The current state of mutual relations was rated as good by almost one half of the respondents, and by 28 % as poor. The relations are more frequently viewed as positive by the voters for CSSD (Social Democrats) and KSCM (Communist Party)

<!-- [if gte mso 9]> <w:LsdException Locked="false" Prio

Aktuálně
Více než dvě třetiny Čechů odmítají rušení státních svátků kvůli úspoře, ukázal průzkum

10.4.2023 | Vláda České republiky hledá strategie, jak čelit vysokým deficitům posledních státních rozpočtů. Zvažuje několik úsporných opatření, včetně rušení pracovního volna v den některých státních svátků, aby se rozpočet vrátil do černých čísel.

celý článek

Czech households in times of inflation

5.3.2023 | Price increase, high energy prices and high inflation rates have had and continue to have an impact on the consumer behaviour of Czech households. The current economic situation will negatively affect the consumer sentiment of many households in the coming months. This results from a representative sociological survey conducted by FOCUS, Marketing & Social Research at the end of 2022 on a sample of 1,129 respondents.

celý článek

Mediální gramotnost žáků základních a středních škol a jejich postoje k médiím

23.2.2023 | Důvěra středoškoláků v média celkově klesá, jsou přesvědčeni o manipulativnosti sociálních sítí a více vnímají ohrožení demokracie nepravdivými zprávami. Vyplývá to z dotazníkové šetření, realizovaného agenturou FOCUS pro organizaci Člověk v tísni. Šetření mapovalo v roce 2022 znalosti a dovednosti žáků týkající se médií, používání počítačů a chytrých telefonů, návyky v chování na internetu a postoje žáků a studentů k médiím. Výzkumu se zúčastnilo 1600 respondentů.

celý článek

Hospodaření českých domácností v době inflace

21.2.2023 | Zdražování, vysoké ceny energií a vysoká míra inflace se promítly a dále promítají do spotřebitelského chování českých domácností. Současná ekonomická situace negativně ovlivní spotřebitelské nálady řady domácností i v horizontu nadcházejících měsíců. Vyplývá to z reprezentativního sociologického výzkumu, který FOCUS, Marketing & Social Research realizoval na konci roku 2022 na vzorku 1129 respondentů.

celý článek

© FOCUS Marketing & Social Research, 2015
vytvořilo Anything Studio