cz sk en

Průzkum pro Český rozhlas: před rozhodnutím vydat Babiše a Faltýnka by volby vyhrálo ANO

8.9.2017 | Pokud by se teď konaly sněmovní volby, ovládlo by je hnutí ANO se ziskem přes 28 procent hlasů. Ukazují to výsledky exkluzivního průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas.

Stejně jako teď by ve sněmovních lavicích zasedli poslanci za sedm stran, jen místo Úsvitu by se v dolní komoře objevilo uskupení Svoboda a přímá demokracie. Průzkum obsahoval i to, jaké povolební uspořádání by lidé preferovali. Nejčastějším přáním byla jednobarevná vláda ANO.

Sběr dat do průzkumu se konal v druhé polovině srpna. Ještě proto nezohledňuje třeba nedávné rozhodnutí sněmovny vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Na druhém místě by se s výrazným odstupem umístila ČSSD se ziskem 15,7 procent hlasů,“ říká analytik agentury Focus Filip Rozsíval.

Kdyby se volby konaly teď, dorazily by k urnám necelé dvě třetiny voličů, konkrétně 63 procent. Před čtyřmi roky účast zůstala těsně pod 60procentní hranicí. K volbám se podle Rozsívala chystají hlavně vysokoškoláci a lidi středního věku.

„Ochotu jít k volbám deklaruje celkem 79 procent vysokoškolsky vzdělaných osob, zatímco u osob se základním vzděláním plánuje účast ve volbách pouze 53 procent respondentů. Asi úplně nejvyšší zájem vykazují respondenti ve věku 65 a více let, tedy senioři. Naopak nejmenší zájem jít volit pozorujeme u nejmladších osob ve věku 18 až 24 let,“ upřesňuje Rozsíval.

Z průzkumu dál vyplývá, že zúčastnit voleb se chystají nejvíc příznivci ODS. Hlasovat chce 9 z 10 sympatizantů strany. Naopak sociální demokraté mohou mít problém, jejich voliči zatím deklarují ze zavedených stran nejmenší zájem o volby. Podle politologa Bohumila Doležala by takový výsledek nebyl překvapením.

„Pravda je, že ODS měla vždycky ukázněné voliče, kdežto ČSSD je v těchto záležitostech tradičně spíš strana poněkud bohémská,“ říká Doležal.

Do sněmovny by se podle volebního modelu agentury Focus v tuto chvíli dostalo celkem sedm stran, a to v pořadí: hnutí ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Jako poslední, se ziskem 5 procent hlasů, by do dolní komory proklouzla i SPD s lídrem Tomiem Okamurou.

Kromě celkových výsledků se průzkum zaměřil také na možné povolební uspořádání. U voličů zatím vede varianta jednobarevné vlády hnutí ANO. Následuje koalice ANO a ČSSD nebo pokračování současné vládní spolupráce - tedy kabinet hnutí ANO, sociální demokracie a lidovců.

Průzkum agentury Focus se uskutečnil v době od 14. do 28. srpna. Tedy ještě třeba před rozhodnutím sněmovny vydat Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Zkoumaný byl reprezentativní vzorek 1011 lidí starších osmnácti let formou dotazníkového rozhovoru.

Více info zde: https://www.irozhlas.cz/volby/pruzkum-pro-cesky-rozhlas-pred-rozhodnutim-vydat-babise-a-faltynka-volby-vyhralo_1709090700_ber

Aktuálně
PF 2018

31.12.2017 |

celý článek

Hledáme nové tazatele v Brně

23.11.2017 |

celý článek

Vyplňování dotazníků ve firmách

26.10.2017 |

celý článek

NABÍDKA BRIGÁDY

16.10.2017 | Pro posílení týmu našeho CATI studia v Brně hledáme operátory. Naše CATI studio provádí pouze výzkum trhu a veřejného mínění. Neprovádíme žádný prodej služeb nebo zboží!

celý článek

© FOCUS Marketing & Social Research, 2015
vytvořilo Anything Studio