cz sk en

Průzkum pro Český rozhlas: před rozhodnutím vydat Babiše a Faltýnka by volby vyhrálo ANO

8.9.2017 | Pokud by se teď konaly sněmovní volby, ovládlo by je hnutí ANO se ziskem přes 28 procent hlasů. Ukazují to výsledky exkluzivního průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas.

Stejně jako teď by ve sněmovních lavicích zasedli poslanci za sedm stran, jen místo Úsvitu by se v dolní komoře objevilo uskupení Svoboda a přímá demokracie. Průzkum obsahoval i to, jaké povolební uspořádání by lidé preferovali. Nejčastějším přáním byla jednobarevná vláda ANO.

Sběr dat do průzkumu se konal v druhé polovině srpna. Ještě proto nezohledňuje třeba nedávné rozhodnutí sněmovny vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Na druhém místě by se s výrazným odstupem umístila ČSSD se ziskem 15,7 procent hlasů,“ říká analytik agentury Focus Filip Rozsíval.

Kdyby se volby konaly teď, dorazily by k urnám necelé dvě třetiny voličů, konkrétně 63 procent. Před čtyřmi roky účast zůstala těsně pod 60procentní hranicí. K volbám se podle Rozsívala chystají hlavně vysokoškoláci a lidi středního věku.

„Ochotu jít k volbám deklaruje celkem 79 procent vysokoškolsky vzdělaných osob, zatímco u osob se základním vzděláním plánuje účast ve volbách pouze 53 procent respondentů. Asi úplně nejvyšší zájem vykazují respondenti ve věku 65 a více let, tedy senioři. Naopak nejmenší zájem jít volit pozorujeme u nejmladších osob ve věku 18 až 24 let,“ upřesňuje Rozsíval.

Z průzkumu dál vyplývá, že zúčastnit voleb se chystají nejvíc příznivci ODS. Hlasovat chce 9 z 10 sympatizantů strany. Naopak sociální demokraté mohou mít problém, jejich voliči zatím deklarují ze zavedených stran nejmenší zájem o volby. Podle politologa Bohumila Doležala by takový výsledek nebyl překvapením.

„Pravda je, že ODS měla vždycky ukázněné voliče, kdežto ČSSD je v těchto záležitostech tradičně spíš strana poněkud bohémská,“ říká Doležal.

Do sněmovny by se podle volebního modelu agentury Focus v tuto chvíli dostalo celkem sedm stran, a to v pořadí: hnutí ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Jako poslední, se ziskem 5 procent hlasů, by do dolní komory proklouzla i SPD s lídrem Tomiem Okamurou.

Kromě celkových výsledků se průzkum zaměřil také na možné povolební uspořádání. U voličů zatím vede varianta jednobarevné vlády hnutí ANO. Následuje koalice ANO a ČSSD nebo pokračování současné vládní spolupráce - tedy kabinet hnutí ANO, sociální demokracie a lidovců.

Průzkum agentury Focus se uskutečnil v době od 14. do 28. srpna. Tedy ještě třeba před rozhodnutím sněmovny vydat Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Zkoumaný byl reprezentativní vzorek 1011 lidí starších osmnácti let formou dotazníkového rozhovoru.

Více info zde: https://www.irozhlas.cz/volby/pruzkum-pro-cesky-rozhlas-pred-rozhodnutim-vydat-babise-a-faltynka-volby-vyhralo_1709090700_ber

Aktuálně
Česko v pohybu

17.9.2017 | Je historicky prvním celostátním průzkumem, který odpoví na otázky odkud, kam, jakými dopravními prostředky a za jakými účely obyvatelé Česka cestují. Průzkum probíhá od podzimu 2017 do podzimu 2018 a provádí jej Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s agenturou FOCUS za podpory ministerstva dopravy.

celý článek

DOBRAVA V BRNĚ

17.9.2017 | Dnes startuje v mnoha městech Evropský týden mobility (European Mobility Week). Mimo jiné i v Brně. Proto jsme se zeptali Brňanů, jaký způsob dopravy je pro ně nejdůležitější. Nejvíce jich označilo za důležitý způsob dopravy po městě... městskou hromadnou dopravu. A jak jste na tom vy – jezdíte šalinou? Výzkum vznikl ve spolupráci s Magistrátem města Brna.

celý článek

FOCUS pro ČRO: Češi myslí na sebe, zajímá je zdravotnictví a životní úroveň. Evropská unie už ale tolik ne

17.9.2017 | Zdravotnictví považuje za nejdůležitější ze všech oblastí života 96 procent Čechů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Focus pro Český rozhlas. Na druhém místě se umístily bezpečnost a životní úroveň s 95 procenty. Následují je zemědělství, potraviny a dostupnost práce.

celý článek

Obyvatelé města Brna jsou se svým městem spokojeni

15.9.2017 | Jak jsou obyvatelé Brna spokojeni se životem ve svém městě? Podle odpovědí 1230 respondentů starších 15 let to vypadá, že velmi. Celková spokojenost se životem v jihomoravské metropoli dosáhla 97 %. Výzkum jsme realizovali pro potřeby Kanceláře strategie města Brna.

celý článek

© FOCUS Marketing & Social Research, 2015
vytvořilo Anything Studio